لنز رنگی

استفاده از لنزهای رنگی جنبه زیبایی برای چشم دارد اما لنزهای تجویزی ابزاری طبی برای اصلاح دید هستند. برای بهترین نتیجه لنز رنگی را انتخاب کنید که به چهره تان بیاید.

انتخاب لنز

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 1 4

در مورد لنزهای رنگی بیشتر بدانید. لنزهای رنگی عنبیه شما را به رنگ جدید تغییر می دهند. لنز رنگی می تواند متناسب با رنگ طبیعی تان باشد و یا اینکه تغییر چشمگیری کنید. لنزهای رنگی هرگز برای دو نفر نتایج یکسانی ندارند.

لنز رنگی مات: این لنز تمام رنگ طبیعی چشم را پوشش می دهد. اگر چشمانی تیره دارید، ممکن است بمنظور پوشش رنگ طبیعی چشمانتان به این لنز نیاز داشته باشید. مرکز لنز که محل مردمک است شفاف است تا بتوانید از ورای آن نگاه کنید.
لنز رنگی تشدید کننده: برای کسانی مناسب است که می خواهند رنگ طبیعی چشم خودشان را داشته باشند. اگر چشمانی روشن دارید، این لنزها چشم هایتان را تیره تر یا تغییر می دهد. این لنز هیچ تاثیری بر چشم های تیره ندارد.
لنزهای رنگی ورزشی یا فیلتر نور: که استفاده از آنها فراگیر شده است. این لنزها هم جنبه زیبایی و هم جنبه عملی دارند و انتخاب رنگ با توجه به هر ورزشی متفاوت است. این لنزها می تواند تشعشع نور را کاهش و تضاد رنگی را ایجاد کند که عمق درک را افزایش می دهد. این لنزها به‌تازگی تولید شده‌اند و بیشتر در رشته‌های ورزشی استفاده می‌شوند تا رنگ‌های خاصی را تشدید کنند مثلا فیلتر زرد باعث می‌شود توپ تنیس یا گلف در زمین مشخص‌تر شوند.
لنزهای معمولی: این لنزها حلقه ای تیره اطراف عنبیه دارد.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 2 4

رنگ پوستتان را مشخص کنید. پوست می تواند سرد یا گرم باشد. پوست سرد دارای ته رنگ های صورتی، قرمز یا مایل به آبی است. پوست گرم دارای ته رنگ های زرد یا هلوی است. برخی افراد دارای پوست طبیعی هستند که ترکیبی از گرم و سرد است.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 3 4

رنگ طبیعی چشم تان را مشخص کنید. اکثر خانم های تیره پوست دارای چشم های تیره اند. اگر چشمانی روشن دارید، لنز تماسی ممکن است سبز یا آبی باشد. اگر دارای چشمانی تیره هستید ممکن است از لنزهای رنگی مات انتخاب کنید.
لنزهای عسلی یا میشی روی چشم های تیره، طبیعی تر به نظر می آید. رنگ های روشن مثل آبی، ارغوانی یا سبز شما را بیشتر جلوه می دهد.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 4 4

تشخیص رنگ مو: بعد از پوست ، مو اولین چیزی است که به چشم می آید. اگر موی تان تیره است، لنزهای تیره مثل شرابی یا آبی تیره مناسب است.
اگر رنگ موی چشمگیری مثل بلوند پلاتینی یا ترکیبی از آن دارید ممکن است بخواهید رنگ چشمی نمایشی انتخاب کنید. لنزهای مات در رنگ های سبز فیروزه ای یا آبی یخی مناسب است.

از لنز رنگی چه می خواهید؟ آیا می خواهید با لنز رنگی بیشتر به چشم بیایید؟ یا بصورت طبیعی ؟
لنزهای رنگی روشن روی چشم های طبیعی تیره باعث جلوه بیشتر چشم ها می شود.
ممکن است بخواهید چندین لنز را بمنظور اثرات مختلف در شرایط متفاوت بخرید (مثلا برای محل کار و شب نشینی ها).

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 6 4

جلوه چشم ها را با نورهای مختلف بررسی کنید. لنزها را در نور کم بزنید و تغییرات لنز رنگی را ببینید. تاثیر در میزان روشنایی های مختلف متفاوت خواهد بود. آینه به دست به محل های مختلفی بروید و تصویرتان را در نورهای مختلف ببینید. تصمیم بگیرید در کجا می خواهید از لنزها استفاده کنید؟ اگر انتخاب تان را تا ۲ درجه رنگ محدود کردید، سعی کنید دو رنگ را در هر چشم قرار داده و به محل های مختلفی از نظر نور بروید. این کار تصمیم گیری تان را آسان تر می کند. به یاد داشته باشید که می توانید بیش از یک جفت لنز رنگی بخرید.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 7 4

با پزشک چشم مشورت کنید. بیاد داشته باشید که لنزها حتی لنزهای رنگی ابزاری طبی هستند. حتی اگر لنزهای تان به تجویز نیاز نداشته باشد می بایست روی چشم قرار گیرند. بد گذاشتن لنز یا لنزهای ارزان باعث عفونت یا صدمه دیدن چشم می شود.

مراقبت از لنز

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 8 3

انواع لنزها: ۱-لنزهای نرم:این لنزها انعطاف پذیرند. لنزهای نرم اجازه عبور اکسیژن را به قرنیه می دهد. این لنزها یکبار مصرف هستند و می توان آن را برای یک روز، ۲ هفته یا ۴ هفته استفاده کرد. امکان لغزش لنز به زیر پلک چشم و تا خوردن در لنزهای نرم بیشتر است. ۲-لنزهای سفت: این لنزها محکم و شکننده اند و به لنزهای RPG معروفند.این لنزها برای افرادی که حساسیت دارند مناسب تر است. ۳- لنزهای دوکانونی
اگر چه میتوان برای مدت زیادی از لنز استفاده کرد اما بهتر است هر شب قبل خواب آنها را بردارید.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 9 2

گذاشتن لنز: افرادی که لنز می گذارند در معرض عفونت قرنیه قرار دارند. لنز را طبق دستورالعمل در روز بگذارید. گذاشتن لنز در شب ممکن است منجربه صدمه به قرنیه شود. لنزهای نرم بیشترین احتمال ایجاد حساسیت را دارد. عفونت ها اغلب به علت لنزهای و مایع لنزهای بی کیفیت است.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 10 3

خطرهای مرتبط با لنز: گرچه لنزها متداول و گذاشتن شان راحت است اما برخی خطرهای مرتبط با آن وجود دارد. عفونت های چشمی، خراش قرنیه و حساسیت هایی که با خارش، قرمزی و اشک ریزی همراه است از نتایج متداول لنز است.
اگر لنز می گذارید لازم است از لنزها همانند چشمانتان مراقبت کنید. همچنین لنزها می بایست مورد تایید FDA باشند.

بررسی تاریخچه پزشکی: اگر فردی هستید که مکررا دچار عفونت چشمی می شوید و دارای چشمی خشک هستید یا دراری حساسیت چشمی هستید، گذاشتن لنز به شما پیشنهاد نمی شود. اگر محل کارتان غبارآلود است، لنز نگذارید.
اگر فردی هستید که در روز وقت کافی برای گذاشتن و برداشتن لنز و همچنین نظافت و مراقبت از لنز را ندارید از لنز استفاده نکنید.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 11 3

لنزتان را تمیز نگهدارید. قبل از تماس با لنز دستانتان را با آب و صابون بشویید و لنز را حداقل هر ۳ ماه عوض کنید. هرگز لنز را چند نفری استفاده نکنید. از مایع لنزهایی استفاده کنید که تاییدیه FDA را داشته باشد.

لنز رنگی لنز رنگی چگونگی انتخاب لنز رنگی 12 2

به تغییرات چشمی تان توجه داشته باشید. اگر علامتی از ناراحتی در چشم دیدید با پزشک تان مشورت کنید. اگر چشمانتان شروع به خارش، قرمزی و اشک ریزی کرد ممکن است دچار عفونت یا صدمه چشمی شده باشید. اگر چشم هایتان به نور حساس شد دچار تاری دید شده اید و می بایست با پزشک مشورت کنید.

دیدگاه بگذارید